Tuesday, September 21, 2021

Tërhiqet shorti i Ligës së Parë në hendboll

Është tërhequr shorti për Ligën e Parë të Kosovës në hendboll në të dy konkurrencat. Edicioni 2021/2022 fillon më 2 tetor. Në Ligën e Parë të hendbollistëve garojnë dhjetë skuadra, disa prej tyre me...

Formacioni më i mirë dhe MVP i xhiros së parë në Superligën e basketbollit

Xhiroja e parë në Art Motion Superligën e Kosovës në basketboll sjelli disa ndeshje mjaft interesante. Basketbollisti me efektshmërinë më të lartë ishte Ivan Koljeviq i Prizrenit 16, 39. Ai përballë Rahovecit shënoi 31...

Taip Ramadani merr drejtimin e Australisë

Ish-përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Taip Ramadani, ka nisur punë të re në hendboll.  Ramadani së fundi është emëruar përzgjedhës i Australisë. 49-vjeçari jeton në Australi dhe ka dhënë kontribut të...

Zyrtare: Ballkani e transferon futbollistin nga Turqia

Ballkani ka bërë tjetër goditje për edicionin e ri. Skuadra suharekase ka transferuar mesfushorin Arens Mateli. 21-vjeçari ka ardhur te Ballkani nga skuadra turke Akhisar. Mateli ka nënshkruar...

Universiteti i Prishtinës do t’ia ndajë Driton Kukës titullin “Doctor Honoris Causa”

Universiteti i Prishtinës para pak çastesh ka marrë vendim që trajnerit të xhudos Driton Kuka t’i jepet çmimi “Doctor Honoris Causa”. Lajmi raportohet nga RTV Dukagjini duke u thirrur në burime të veta.

Besim Aliti, emërohet sekretar i përgjithshëm i Komitetit Olimpik të Kosovës

Besim Aliti është emëruar sekretar i përgjithshëm i Komitetit Olimpik të Kosovës. Vendimi është marrë në mbledhjen e katërt të Bordit Ekzekutiv (BE) të KOK-ut, të mbajtur mbrëmë në Hotel Sirius në Prishtinë. Pas...

KOK shpërblen me nga 10 mijë euro kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës, me në krye presidentin Ismet Krasniqi, ka vendosur të shpërblejë kampionet olimpike, xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, për suksesin e arritur në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

US Open nuk do t’i ketë emrat e mëdhenj të tenisit

Për herë të parë në pothuajse çerek shekulli, një turne i Grand Slamit nuk do të ketë në start asnjë nga emrat e mëdhenj si Roger Federer, Rafael Nadal apo qoftë edhe motrat Williams, pra Venus dhe...

Medaljet Olimpike nga ‘Tokio 2020’ ishin bërë nga riciklimi kompjuterëve dhe telefonave celularë

Është hera e parë në histori që Medaljet Olimpike dhe Paraolimpike janë bërë nga riciklimi i metaleve e çmuara si ari dhe argjendi. Këto metale përdoren në pajisjet elektronike dhe të cilat asgjësohen çdo...

Skandadaloze: Presidentja e Tanzanisë i quan futbollistet femra “gjoks rrafshta”

Presidentja e Tanzanisë, Samia Suluhu Hassan, është duke u kritikuar pas komenteve që ka bërë për futbollistët femra që kanë “gjoks të rrafshët” duke shtuar po ashtu që ato nuk janë atraktive për martesë.