Friday, March 1, 2024

Kur nuk merr vendime të duhura në jetë: Hajduti VS Luftëtarja e MMA-së

“Thashë se do ta thërras policinë. Ai më tha “Thirri pra” sepse frikësohej se do ta rrahja edhe më shumë” Luftëtarja e arteve të përziera marciale (MMA), 27 vjeçarja Polyana Viana nga Brazili e...

JEMI TË IZOLUAR, POR JEMI TË GJITHË BASHKË

Çfarë thoshte Pau Gasol për kohën e izolimit në fillim të pandemisë? Si i kanë shërbyer mësimet e të ndjerit Kobe Bryant në ballafaqimin me situatën e krijuar nga COVDI-19? Thuajse një vit më vonë, a qëndrojnë ende këshillat dhe lutjet e Gasolos për reagimin tonë kolektiv nga situatës jo-nomale në të cilën gjendemi?

‘Schumacheri shqiptar’ zbulon se a ka patentë shofer

Lirim Zendeli është piloti i parë shqiptar që merr pjesë në garat e shpejtësisë dhe sezonin e fundit ka qenë pjesë e Formulës 3, ndërsa prej javësh ka nisur një tur promovimi në Shqipëri, prej ku kërkon...

Qy femër, po çka dinë këto? Rrëfimet e refereve të futbollit në Kosovë

Angazhimi dhe puna e palodhshme mes paragjykimeve dhe dëshirës për të qenë refere për Lumturie Muhadrin do të merrte kuptim në vitin 2017, kur u licencua si asistente ndërkombëtare e futbollit. Magjistre në shkencat sportive,...

Bëhet film historia e talentit suedez që preu damarët kur ishte në Inter

Të dielën në Romë do të jetë premiera e filmit ‘Tigers’, nga regjisori suedez, Roni Sandhal. Ky film është i frymëzuar nga libri autobiografik i Martin Bengtson ‘Në hijet e San Siros’.

Ronaldinho: Rënia e yllit brazilian nga Barcelona në burgun e Paraguajit

Ronaldinho e ka ndriçuar futbollin evropian gjatë pesë viteve me Barcelonën nga viti 2003 Elastik, rabonas (aftësia e lojtarit për ta kaluar këmbën para topit duke bërë kryqëzim), pasimi i topit pa shikuar dhe buzëqeshja duke...

Kevin De Bruyne: Isha shumë i turpshëm, kjo më kushtojë

Kur isha 14, u largova nga prindërit për t’iu bashkuar qendrës trajnuese të Genk. Vitin e parë përfundova në një konvikt shkolle, ku gjumi bëhet edhe me persona tjerë në të njëjtin vend. Fatmirësisht,...

Gjesti i Ronaldos nuk ishte asgjë’ – Rooney tregon ndjenjen më të ‘keqe’ pas...

Ish-lojtari i Manchester United ka thënë se nuk kishte armiqësi në mes tij dhe kolegut portugez. Wayne Rooney e ka pranuar dhe pika më e ulët në futboll erdhi në 2006 në Kupën e Botës...

Lojërat e mendjes së Tyson Fury: Taktikat që ai përdorte për të futur brenda...

Tyson Fury është një personazh unik në boksin e peshave të rënda. Kampioni i dyfishtë i pamposhtur botëror jo vetëm që specializohet në artin e luftës brenda unazës, por gjithashtu lulëzon edhe për të...

Rrëfimi i Xherdan Shaqirit: Tani kam ushtarin tim?

Shtëpia jonë nuk kishte ngrohje. Vetëm një oxhak të madh. Ishte më të vërtetë një shtëpi shumë e vjetër në një fermë në Bazel, ishte ashtu siç ishte. Unë as që mendoja për...