Trajneri i Vilarrealit, Unai Emery ka folur për mesfushorin kosovar, Granit Xhaka, ku ndêr tjerash ka zbuluar pse ia hoqi shiritin e kapitenit në mosmarrëveshjën që patën. 

Trajneri Emery thotë se u detyrua nga tifozët në njëfarë mënyre t’ia hiqte shiritin.

Ai e meriton një klub si Arsenali. Ai e meriton respektin nga tifozët. Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm dhe person dyfish i jashtëzakonshëm. Jam i kënaqur që ai luan te Arsenali dhe po shijon gjithçka”, ka thënë Emery.

Granit Xhaka calls Unai Emery 'a freak' and reveals the secret behind his  best ever Arsenal form - football.london

Emery u shkarkua nga ‘Topçinjtë’ në nëntor të vitit 2019 pas rezultateve negative në shtatë ndeshje.