FIFA ka vendosur të konfirmojë një format të ri për Kupën e Botës 2026, duke e zgjatur turneun në 104 ndeshje për 39 ditë të mundshme, transmeton VAR Kosova.

Vendimi do të miratohet në një takim të Këshillit të FIFA-s më vonë të martën në kryeqytetin e Ruandës Kigali, ku shefat e futbollit botëror janë mbledhur për kongresin e tyre vjetor të enjten.

E organizuar nga Kanadaja, Meksika dhe Shtetet e Bashkuara, edicioni i vitit 2026 do të jetë Kupa e Botës më e madhe, me 48 ekipe, por tani do të jetë edhe edhe më e gjata.

Artikuj që mund të ju interesojnë

Ideja fillestare ishte që të kishim 16 grupe me nga tre, me dy të parat të përpunoheshin në një garë me 32 ekipe me eliminim. Por tani është vendosur që të jenë 12 grupe me nga 4 kombëtare, ku do të kualifikohen 2 vendet e para dhe 8 vendet e treta me rekordin më të mirë.

Nga ky ndryshimi mund të përfitojë edhe Kosova, pasi UEFA nga 13 vende sa kishte deri tani, në Botërorin e ardhshëm do të këtë 16 pozita.

Mund të ju interesoj