Ballkani e ka fituar titullin e kampionit në Superligën e Kosovës në futboll për herë të dytë radhazi.

Skuadra suharekase mposhti në shtëpi të shtunën Ferizajn 2:0, dhe falë humbjes së Dritës, ka siguruar edhe matematikisht vendin e parë, një xhiro pa përfunduar sezoni.

Edvin Kuq në minutën e 65-të dhe Meriton Korenica në minutën e 76-të shënuan për fitoren e skuadrës së trajnerit Ilir Daja, i cili poashtu arriti dy trofe të Superligës.

Ballkani vitin e kaluar u shpall kampion për herë të parë në histori. Madje, arriti të shkruante histori në futbollin kosovar, duke u kualifikuar në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës.