Sulmuesi i Milanit, Zlatan Ibrahimovic, rikthehet në skuadrën e Suedisë pas një mungese një vjeçare për ndeshjet kualifikuese të Kampionatit Evropian kundër Belgjikës dhe Azerbajxhanit më vonë këtë muaj, njoftoi të mërkurën trajneri i Suedisë, Janne Andersson.

41-vjeçari luajti ndeshjen e tij të fundit për kombëtaren në vitin 2022 kundër Polonisë në humbjen në play-off kualifikuese për Kupën e Botës, por që atëherë është përballur një lëndim afatgjatë të ligamentit.

Ibrahimovic u largua nga futbolli ndërkombëtar pas Euro 2016, por u rikthye në vitin 2021 për kualifikimet e tyre për Kupë të Botës.