Florentin Pogba, vëllai i Paul Pogba nuk është pjesë e kombëtares franceze si vëllai i tij, por asaj të Guinesë, e cila luajti kundër Kosovës në miqësoren që u zhvillua në Turqi.

Pogba pranoi një thirrje për të luajtur për ekipin nën 20 të Francës në vitin 2011, njofton Klankosova.tv.

Ai u lejua ta bënte këtë sepse rregulloret e FIFA lejojnë lojtarët me kombësi të dyfishtë të ndryshojnë kombëtaren tyre nëse ata nuk kanë luajtur ende një ndeshje garuese për një vend, gjë që ai nuk e kishte bërë ende me Guinean.

Franca vazhdoi në finale, por humbi kundër skuadrës nën 20 të Kolumbisë me rezultat 3–1 në penallti; Pogba ishte një nga tre lojtarët që humbën penaltinë.

Më 24 mars të vitit 2013, Pogba premtoi të ardhmen e tij te Guinea përderisa. Ai luajti ndeshjen e tij të parë garuese për ta në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës në vitin 2014 kundër Mozambikut.

Karrierën e tij si qendërmbrojtës e filloi në Francë, në skuadrën e Sedan dhe pastaj vazhdoi në skuadrën Saint-Etienne ku pastaj ai talentin e tij e zhvilloi në Turqi ku luajti në radhët e skuadrës së Gençlerbirligi.

Ai së fundmi është kthyer për të luajtur në ligën e dytë të Francës me skuadrën e Sochaux, ndërkaq për një kohë kishte luajtur për Atlanta United në SHBA.

Kosova në ndeshjen kundër Guines, pësoi humbje me rezultat 1:2.

Golin e nderit për Kosovën e dha Arb Manaj në minutën e ’92.

Ndërsa golat për Guinenë i dhanë Kouyate në minutën e 60′ dhe Jose Kante në minutën e ’66.