Cilët janë futbollistët më të shpejtë në botë? Faqja e specializuar speedsdb.com është kujdesur për të zbuluar renditjen kurioze të sprinterëve më të mirë në futboll.

Vetëm një lojtar i Serisë A shfaqet në top- 30, ndërkohë që podiumi është befasues, me Kylian Mbappe që rezulton të jetë lojtari i tretë më i shpejtë, pasi janë dy futbollistë të Premier League-s që e djegin me “fotofinish”.

Mes sprinterëve të futbollit rezulton edhe sulmuesi i Kombëtares Shqiptare Armando Broja, i 18-të më këtë renditje të veçantë, duke lënë pas emra si Hakimi, En-Nesiry dhe Joao Mario.

Renditja nga vendi i 30-të tek i pari

30.Galeno (Porto): 34,71 km/h

29.Marcos Llorente (Atletico Madrid): 34,71 km/h

28.Victor Kristiansen (Leicester): 34,71 km/h

27.Calvin Bassey (Ajax): 34,90 km/h

26.Carmona (Elche): 34,90 km/h

25.Hudson-Odoi (Bayer Leverkusen): 34,90 km/h

24.Diego Dalot (Manchester United): 34,90 km/h

23.En-Nesyri (Siviglia): 34,90 km/h

22.Zaidu (Porto): 35,0 km/h

21.Hakimi (PSG): 35,0 km/h

20.Joao Mario (Porto): 35,10 km/h

19.Buchanan (Brugge): 35,10 km/h

18.Broja (Chelsea): 35,30 km/h

17.Reinildo (Atletico Madrid): 35,40 km/h

16.Vinícius JR. (Real Madrid): 35,40 km/h

15.Rafa Silva (Benfica): 35,90 km/h

14.Haaland (Manchester City): 36,04 km/h

13.M. Diaby (Bayer Leverkusen): 36,10 km/h

12.Adeyemi (Borussia Dortmund): 36,1 km/h

11.A. Garnacho (Manchester United): 36.20 km/h

10.Nuno Tavares (Olympique Marsiglia): 36,21 km/h

9.Alphonso Davies (Bayern Monaco): 36,21 km/h

8.F. Valverde (Real Madrid): 36,30 km/h

7.Leao (Milan): 36,50 km/h

6.Adama Traoré (Wolverhampton): 36,60 km/h

5.Dembélé (Barcellona): 36,60 km/h

4.Mudryk (Chelsea): 36.63 km/h

3.Mbappé (PSG): 37,90 km/h

2.Nuñez (Liverpool): 38.00 km/h

1.Botman (Newcastle): 39.21 km/h