Friday, September 22, 2023

Ronaldinho: Rënia e yllit brazilian nga Barcelona në burgun e Paraguajit

Ronaldinho e ka ndriçuar futbollin evropian gjatë pesë viteve me Barcelonën nga viti 2003 Elastik, rabonas (aftësia e lojtarit për ta kaluar këmbën para topit duke bërë kryqëzim), pasimi i topit pa shikuar dhe buzëqeshja duke...

Bëhet film historia e talentit suedez që preu damarët kur ishte në Inter

Të dielën në Romë do të jetë premiera e filmit ‘Tigers’, nga regjisori suedez, Roni Sandhal. Ky film është i frymëzuar nga libri autobiografik i Martin Bengtson ‘Në hijet e San Siros’.

Qy femër, po çka dinë këto? Rrëfimet e refereve të futbollit në Kosovë

Angazhimi dhe puna e palodhshme mes paragjykimeve dhe dëshirës për të qenë refere për Lumturie Muhadrin do të merrte kuptim në vitin 2017, kur u licencua si asistente ndërkombëtare e futbollit. Magjistre në shkencat sportive,...

Ndoshta po ëndërroj

Nga: Jurgen Klopp Do të duhet të filloj me një tregim që më bën pak të skuqem, sepse nganjëherë frikohem se bota e jashtme i shikon futbollistët dhe trajnerët sikur të ishim perëndi apo diçka e ngjashme.Si i krishterë besoj...

‘Schumacheri shqiptar’ zbulon se a ka patentë shofer

Lirim Zendeli është piloti i parë shqiptar që merr pjesë në garat e shpejtësisë dhe sezonin e fundit ka qenë pjesë e Formulës 3, ndërsa prej javësh ka nisur një tur promovimi në Shqipëri, prej ku kërkon...

Tregimi i pazakontë i Essienit kur kaloi te Reali

Michael Essien ka zbuluar detajet e lëvizjes së tij të minutës së fundit në Real Madrid në verën e 2012-s. Ganezi nënshkroi për Los Blancos në ditën e fundit të afatit të transferimit për...

JEMI TË IZOLUAR, POR JEMI TË GJITHË BASHKË

Çfarë thoshte Pau Gasol për kohën e izolimit në fillim të pandemisë? Si i kanë shërbyer mësimet e të ndjerit Kobe Bryant në ballafaqimin me situatën e krijuar nga COVDI-19? Thuajse një vit më vonë, a qëndrojnë ende këshillat dhe lutjet e Gasolos për reagimin tonë kolektiv nga situatës jo-nomale në të cilën gjendemi?

Futbollisti brazilian e shiti medaljen e Kupës së Botës për Klube, për të blerë...

I varur nga droga, një futbollist brazilian kishte shitur medaljen e Kupës së Botës për Klube, për të blerë kokainë. Flavio Donizete, ishte pjesë e Sao Paulos që mposhtën Liverpoolin me rezultat 1-0 në...

Kur nuk merr vendime të duhura në jetë: Hajduti VS Luftëtarja e MMA-së

“Thashë se do ta thërras policinë. Ai më tha “Thirri pra” sepse frikësohej se do ta rrahja edhe më shumë” Luftëtarja e arteve të përziera marciale (MMA), 27 vjeçarja Polyana Viana nga Brazili e...

Për Romën

Nga: Francesco Totti 27 shtatë vite më parë, dikush trokiti në derën e apartamentit tonë në Romë. Nëna ime, Fiorella, doli të shohë se kush ishte. Ata që ndodheshin purthej pragut të derës, do...