Tyson Fury është një personazh unik në boksin e peshave të rënda.

Kampioni i dyfishtë i pamposhtur botëror jo vetëm që specializohet në artin e luftës brenda unazës, por gjithashtu lulëzon edhe për të siguruar fitoret paraprakisht.

Lojërat e mendjes janë domeni i Furyt pothuajse aq sa është boksi. Shumë luftëtarë të mëparshëm kanë qenë viktima të lojës së mendjes së tij.

Këtu përfshihen kampionë të gjatë mbretërues si Wladimir Klitschko e Deontay Wilder.

Dhe duket se objektivi tjetër i ‘King Gypsy’ është rivali i tij Anthony Joshua.

Wladimir Klitschko

Gjatë kohës së tij si mbret në pesha të rëndë, kampioni që mbretëroi gjatë Klitschko shpesh kishte rekrutuar boksierë të ri të kohës për sparing.

Ky ishte një shans i tij për të njohur kundërshtarët e mundshëm të ardhshëm dhe për të kuptuar se si ai do të merrej me ta nëse ata takohen ndonjëherë në të ardhmen.

Megjithatë, me Furyn, duket se ky proces dha fryte të tjera dhe çoi në rrëzimin e Klitschkos në Dusseldorf.

Kur dyshja u takuan në Sky Sports, Fury përdori një nga lojërat e tij të mendjes.

Fury kujtoi një histori: “Unë jam në kampin e tij të trajnimit, ne jemi në saunë, ishim rreth dhjetë djem në saunë”

Në atë kohë kisha pasur vetëm 12 ose 13 luftime, por prapë, në mendjen time isha duke e menduar vetën në një garë me të (Klitschkon)”

“Unë u përgatita të vdisja në atë sauna para se të dilja. Qëndrova për rreth 40 minuta. Nuk doja të dilja i pari nga sauna”

Mirëpo kush u largua i pari nga sauna:

“Ai bëri. Ai doli i pari. Mendova, kjo është një “fitore me mendje”, thoshte Fury.

Kampioni u tërhoq. Mirëpo Klitschko nuk e kujtonte këtë episod.

“Unë nuk e di se për çfarë po flisni”.

Por Fury e mbajti qetësinë e tij dhe përfundoi: “Ju mund të thoni që nuk dini se për çfarë po flas, por unë e di dhe ju e dini se ekziston.”

Kjo ndikoi aq shumë në Klitschko sa që, në vitin 2020, gati pesë vjet nga humbja, ai u përpoq të sqarojë situatën.

Ai tha: “Unë vazhdoj të lexoj këto histori shqetësuese për kujtimet e Fury për një sauna”

Lidhur me vetë luftën, Fury më vonë shpjegoi: “Ditën e luftës, unë zbres në vendin e ngjarjes si çdo herë, për të kontrolluar vendin dhe ringun”

“Unë u hipa me të dhe i thashë babait dhe xhaxhai tim, Peter, “Unë nuk mund të luftoj në këtë unazë. Ndihesha sikur isha në Hënë”

“Është një kursim energjie dhe unë jam një boksier që lëvizë shumë, kështu që ai dëshironte të më hiqte lojën me këmbë”, kujton Fury.

“Për herë të parë në një kohë të gjatë ai po boksonte me dikë që nuk shqetësohej për sa para po merrte. Unë isha atje për të fituar”

“Unë ndiheshe sikur nuk kam nevojë për të luftuar në ring, kështu që le të shkojmë në shtëpi”

“Kur kishte mbetur edhe një orë për të filluar ndeshja, nuk kishte më luftë, po shkonim në shtëpi. I kisha planifikuar fluturimet e mia për t’u larguar”, kujton Fury.

“Në fund, Vitali Klitschko tha, “Nxirre jashtë dyshekun”, dhe atëherë ishte një dyshek normal në ring”

Në sportin e boksit, një person nga ekipi kundërshtar vjen në zhveshtore dhe ju ndihmon që të mbështillni duart dhe vendosjen e dorëzave.

“Vitali, ishte në zhveshtoren time, kështu që ne e dërguam babain tim të hynte në dhomën e tij të ndërrimit dhe ta shikonim si po bëhej gati”

“Por deri në momentin kur babai im arriti atje, ai tashmë është i mbështjellë me fasha, doreza dhe gjithçka tjetër për të dalë në ring.

“Kështu që babai thotë – “Hiqini ato ose ne do të shkojmë përsëri në shtëpi. “

“Sidoqoftë, babai im hyri në zhveshtore dhe pati një debat me menaxherin e tij, pastaj i tha:” Ejani, të shkojmë në shtëpi, ata po mashtrojnë”

“Ai u tërhoqë dhe ne e bëmë atë të ndryshojë dhe të boksoj drejt”.

“Unë besoj se Wladimir Klitschko tashmë ishte rrahur para se të dilte në ring atë natë”, thotë Fury.

“Duke parë atë duke ecur drejt ringut, ai kishte fytyrën e një humbësi, sepse asgjë që kishte menduar deri atëherë nuk i funksionoi. Gjithë çka duhet të bëja ishte të shkoja atje, të luaja lojën time dhe të fitoja ”.

Deontay Wilder I

Fury u tallë me Wilder në të tre konferencat e shtypit para ndeshjes, një në Mbretërinë e Bashkuar dhe dy në Amerikë.

Fury i tha BT Sport pas një konfrontimi shpërthyes në konferencën e tretë: “Ai vjen këtu sot për të qenë i qetë, i qetë dhe të bëjë shaka. Po unë kam fituar

“Por unë nuk erdha këtu për të bërë shaka, unë vij këtu për ta mundur mendjen e tij dhe atë. Unë e kam bërë tashmë atë”

“Lojërat e mendjes janë të miat, unë jam mjeshtri i mendjes”, Fury.

“Ai po ndjek lojën time. Si kampion, ai duhet të ketë epërsinë e tij, ai nuk duhet të ndjekë askënd tjetër. Por unë e kam nënshtruar atë, ai në vazhdimësi është duke ndjekur çdo lëvizje që po bëjë”

“Nëse dua që ai të vallëzoj, unë ndoshta mund ta shtyjë ta bëjë”

“Ai duhet të shkojë në shtrat çdo natë duke menduar: “Ai më ka bërë një budalla në tre konferenca për shtyp radhazi”

“Unë e di që jam në mendjen e tij, ai nuk mund të më rrahë”

Deontay Wilder II

Edhe një herë Fury mbizotëroi në konferencat për shtyp.

“Ndodhi një dëmtim ose bëri sikur po çalonte pak pas një seance garazhi vetëm për të parë se çfarë do të ndodhte.

“Brenda kampit të tij të trajnimit ai do të vendosë një shfaqje dhe të luajë një lojë për të parë nëse dikush bisedon jashtë kampit të tij…”

Natën para ndeshjes, Wilder deklaroi në një transmetim në Instagram Live se kishte dëgjuar thashethemet e Fury që pësuan një dëmtim në kamp.

Anthony Joshua

Edhe pse lufta e Anthony Joshua nuk ka ndodhur ende, Fury tashmë ka filluar me lojërat e tij të mendjes.

Para ndeshjes së tij me Wilder, ai kishte mbrojtëse të dhëmbëve ku shkruante <Nigeria>. Ai e kishte bërë atë që t’i dërgonte një mesazh rivalit të tij, që kishte prejardhje nga Nigeria

Ai gjithashtu ka hedhur themelet e kësaj loje për disa vjet, duke mbështetur publikisht disa nga kundërshtarët e Joshuas.

Megjithëse Fury ka gabuar me çdo ‘parashikim’,  dhe kjo padyshim që do të ketë pasur efektin që AJ të ildebesojë se rivali i tij kryesor nuk mendon se ai është aq i mirë dhe kështu nuk i frikësohet atij.

Dyshja u takuan ballë për ballë kohët e fundit në Marbella, që me sa duket ishte një takim i rastësishëm … apo nuk ishte?

Joshua i tha Sky Sports: “Nuk ishte planifikuar takimi, ai thjesht po ngiste shiritin dhe unë isha duke ecur poshtë dhe ne thjesht u takuam me njëri-tjetrin.

“Unë nuk e di se si ai më pa sepse kisha maskën time, kapelën time dhe gjithçka.

“Ai padyshim se më kishte përcjellë. Ai me siguri po më ndjek rreth e rrotull. “