Sulmuesi kosovar qe pati një sezon fenomenal, duke shënuar 24 gola me Lausanne dhe Zvicrrën U21, në këtë afat kalimtar do të largohet nga Zvicra.

Zeqiri ka arritur marrë eshje personale me Marseille, ndërsa klubi i tij është në bisedime finale me francezë. Ndërkohë, në garë për transferimin e tij ka hyrë edhe një skuadër e Bundesligës por me shumë gjasë Zeqiri do të veshë fanellën e nëntë herë kampionit të Francës.

Zeqiri do të ishte futbollisti i tretë që do të luaj këtë sezonë pas Valon Berishës dhe Arbër Zenelit.

Para Zeqirit, tek Marseille ka lujatur Lorik Cana nga viti 2005-2009.