Arsenali e ka pritur Olympiacosin në kuadër të ndeshjes kthyese të 1/8 të Ligës së Evropës, e cila në fund iu takoi grekëve me rezultat 1-0.

Pjesa e parë ishte me disa raste nga të dyja palët, ku Arsenali rrezikoi me Nicolas Pepen dhe Pierre Emeryc Aubameyang.

Në anën tjetër grekët rrezikuan me lojtarin e tyre më të mirë Youssef El Arabi, por gola në kishte në këtë pjesë të lojës.

Në pjesën e dytë Olympiacosi e nisi më mirë ndeshjen duke rrezikuar dy herë, ku në rastin e dytë shënuan.

El Arabi arriti të tund rrjetën në minutën e 51-të për 1-0.

Arsenali tentoi të shënojë me Aubameynag në minutën e 81-të, por gjuan pran portës.

Topçinjtë kanë kaluar tutje fal fitores në ndeshjen e parë me rezultat 3-1, ku me rezultat të përgjithshëm 3-2 kaluan në çerekfinale.