Kur Ana-Maria Crnogorcevic, dy herë kampionia evropiane e Barcelonës, u ul me bashkëlojtaren e Zvicrës, Riola Xhemaili përpara Euros për Femra, UEFA i kërkoi asaj të përshkruante se si është të fitosh tituj të mëdhenj për 19-vjeçaren. “A nuk keni fituar tashmë diçka?”, pyeti Crnogorçeviq. “Jo akoma”, bëri të ditur ajo.

“Do të vijnë”, u përgjigj Crnogorcevic. “Mos u shqetësoni”.

Është e lehtë për lojtaren e Barcelonës të jetë kaq e sigurt, pasi talenti që zotëron bashkëlojtarja e saj adoleshent është me të vërtetë diçka e veçantë.

Xhemaili është në turneun e saj të parë të madh këtë verë si anëtarja më e re e skuadrës zvicerane, një arritje që vjen pas sezonit të saj të parë në një nga ligat më të mira evropiane, Frauen-Bundesliga, me Freiburg.

Ajo që është më e spikatur, duke pasur parasysh 12 muajt e mëdhenj që ka pasur në një moshë kaq të re, është se vetëm tetë vjet më parë Xhemaili filloi të luante futboll për një ekip.

Nuk kaloi shumë kohë që kalimi i saj nga volejbolli u shpërblye. Në moshën 15-vjeçare, ajo debutoi për Baselin dhe luante në ekipet e të rejave të Zvicrës. Në gjysmën e dytë të vitit pasardhës, ajo do të vishte shiritin e kapitenit për klubin e saj dhe do të bënte debutimin e saj në nivel ndërkombëtar.

“Unë jam një personalitet që mund të përballoj mirë presionin e pritshmërive”, deklaroi Xhemaili, e cila përmend Cristiano Ronaldon si idhullin e saj më të madh, në vitin 2020, ndërsa aksionet e saj ishin në rritje. Është pjesë e arsyes pse ajo ka qenë në gjendje të arrijë kaq shumë pika të larta.

Ishte përpara atyre të bëmave që Birgit Bauer, drejtuese e departamentit të futbollit për femra dhe vajza në SC Freiburg, e pa për herë të parë të luante, në një lojë mes dy skuadrave të të rejave të Freiburgut dhe Bazelit. Nga atje, ajo e dinte se duhej ta nënshkruante atë.

“Riola është jashtëzakonisht e sigurt në top”, thotë Bauer për GOAL, duke kujtuar tiparet që i ranë në sy atë ditë. “Ajo është një teknike shumë e mirë. Ajo gjithashtu ka një sy shumë të mirë – ajo mund ta lexojë lojën mirë”.

Xhemaili do të ishte 18 vjeç kur të transferohej në Gjermani. Të bashkohesh me një klub të njohur për punën e saj me lojtare të reja – duke luajtur një rol të madh në karrierën e yjeve si Giulia Gëinn dhe Klara Buhl – ndihet si hapi i përsosur për të.

“Të vish në Gjermani nga Zvicra nuk është aq e lehtë”, thotë Bauer. “Bundesliga ka një cilësi të ndryshme. Kjo është vënë re edhe në Rio. Ajo kishte vështirësi në fillim, por gjithmonë jepte gjithçka. Ajo është bërë shumë e vlefshme për lojën tonë”.

Statistikat e mbështesin këtë. Në fund të sezonit, Xhemaili pati gjashtë asistime, më së shumti nga çdo lojtare e Freiburgut dhe kishte shënuar golin e saj të parë në divizion. Ajo gjithashtu ishte bërë pjesë e 11-tës fillestare të Zvicrës.

“Ndonjëherë duhet ta disiplinosh pak, por është bukur”, qesh Coumba Sow, golashënuesja e golit të parë të Zvicrës në Euro, kur u pyet se si është të luash me adoleshenten në mesfushë. “Ajo është e ndërlikuar në mendjen e saj”.

“La Nati” shkon në ndeshjen e fundit të grupit në Euro për Femra, kundër kampionëve në fuqi, Holandës, me një pikë në tabelë dhe ka nevojë për një fitore për të përparuar. Xhemaili do të shpresojë të bëjë debutimin e saj në konkurrencë në përballjen me nivele të larta.

Pavarësisht nëse ajo futet në fushë apo jo, përvoja që po merr në Angli do të jetë jashtëzakonisht e dobishme kur ajo të kthehet në Gjermani për të përfunduar vetëm sezonin e dytë jashtë vendit të saj.

Aty, Xhemaili ka një trajnere të re, Theresa Merk, e cila mezi pret të punojë me të. Merk i bashkohet Freiburgut pasi kaloi një vit në Zvicër duke dëgjuar gjithçka për aftësitë e mesfushores, duke pasur gjithashtu mundësinë ta shohë atë të stërvitet dhe të luajë edhe me ekipin kombëtar.

“Riola është një lojtare mjaft teknike që ka pikat e saj më të forta në lojën sulmuese”, thotë Merk, duke përshkruar përshtypjet e saj të para për 19-vjeçaren në GOAL. “Ajo është në gjendje të krijojë situata të rrezikshme për veten rreth zonës, por edhe duke luajtur pasime kreative për shoqet e saj të skuadrës, në mënyrë që ata të jenë në gjendje të shënojnë.

“Gjithmonë ka nevojë për mesfushorë kreativë dhe sulmues që duan të kenë gjithmonë topin dhe të dinë se çfarë të bëjnë me të. Ne duam të luajmë atë lloj futbolli, kështu që mbulon shumë nga pikat e saj të forta”.

Merk flet përsëri për atë aftësi në top kur e pyet se çfarë e bën atë të presë më shumë të punojë me adoleshenten, përpara se të shtojë: “Është gjithashtu emocionuese se sa e hapur është ajo për të mësuar gjëra të reja dhe për të përballuar një sistem dhe stil të ri loje”.

Por, ka edhe një cilësi tjetër të Xhemailit që duhet theksuar, e cila sipas Bauerit e bën atë “të rëndësishme”. “Ajo nuk është kurrë në humor të keq”, shpjegon ajo. “Ajo është gjithmonë në humor të mirë dhe e përhap këtë humor të mirë”.

Nga të qenit kapitene adoleshente në Basel e deri te një nga të rejat më emocionues të Zvicrës, me të gjitha këto tipare të kombinuara, nuk është çudi që Xhemaili është bërë një anëtare e vlefshme e çdo skuadre ku ka luajtur deri më tani – dhe pa dyshim do të vazhdojë të jetë kështu. /Telegrafi/