Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Pensionimi i xhudistes pejane ka bërë bujë të madhe në gjithë mediat botërore, pasi Majlinda ka shkruar histori në sportin e saj.

I tillë është edhe shkrimi i faqes zyrtare të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për xhudisten tonë, shkruan Telegrafi.

30-vjeçarja pejane, e cila përfshin dy tituj të kampionit botëror, katër tituj evropianë dhe një medalje ari olimpike, ishte një forcë e paepur në kategorinë e grave deri në 52 kg.

Arritja kurorëzuese e Kelmendit erdhi në Lojërat Olimpike ‘Rio 2016’ pasi ajo u bë jo vetëm medalistja e parë olimpike e artë e vendit,  por medalistja e parë ndonjëherë.

Xhudistja kosovare gjithë-pushtuese, e cila kishte mbajtur flamurin e vendit në stadiumin Maracana vetëm disa ditë më parë, kapërceu italianen Odette Giuffrida në renditjen përfundimtare.

Udhëtimi i saj drejt medaljes së artë gjithashtu e pa atë të mposhtë dy herë medalisten e bronztë të Japonisë, Misato Nakamura, në gjysmëfinale.

Duke reaguar ndaj arritjes së saj historike në atë kohë ajo tha: “Jam shumë i lumtur për mua, për trajnerin tim, për të gjithë vendin tim. Kjo është hera e parë që Kosova është pjesë e Olimpiadës, dhe për herë të parë, mendoj se ari është i madh”.

“Unë i fitova të gjitha, mendoj se i solla Kosovës shumë emocione, shumë lot, kështu që, është radha e të tjerëve”, ka thënë Kelmendi pas ndeshjes së saj të fundit në Tokio 2020, ku humbi nga hungarezja Reka Pupp në raundin e parë.

18 medaljet e saj të IJF World Tour dhe katër fitore të njëpasnjëshme në Grand Slam prestigjioze të Parisit, është e sigurt të thuhet se kosovarja la një shenjë mbresëlënëse në botën e xhudos.

Lajmin e pensionimit të Kelmendit, trajneri i saj Driton Kuka e ka ndarë me IJF-në.

“Majlinda është një heroinë për të gjithë njerëzit e Kosovës. Ajo është më shumë se një xhudiste dhe kampione botërore dhe olimpike … Ajo ka qenë çelësi për zhvillimin e sportit tonë në vend”.

“Kjo është arsyeja pse ajo është më shumë se një atlete. Ajo është dhe ishte atletja ime, por ajo është shumë më tepër, heroina ime, ashtu siç është për çdo person të vetëm në Kosovë”.

Driton Kuka shtoi se kampionia e ‘Rio 2016’ synon të kalojë në një rol trajnere.

Ndoshta dhurata më e madhe e pensionit për Kelmendin është trashëgimia që fitoret e saj në skenat më të mëdha të xhudos kanë pasur ato përreth saj.

Në Tokio 2020 ndikimi i saj fitues ishte në fuqi të plotë pas bashkatdhetarëve të saj, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, ku të dyja morën medalje të arta në kategoritë e tyre përkatëse.

Ato të dyja i kanë dhënë meritat Kelmendin për frymëzimin e tyre gjatë rrugës.